HOME | LINKS | Česky
  Menu
 News BMX
 Prague/Repy - Euro Cup 5+6 (2017)
 Races in Czech Republic
 UCI
 UCI BMX Supercross
 UEC - Euro races
 USA BMX

  Information
E-mail:
zivnybikros@seznam.cz

  Sponzors

ABA 2011 National Series Schedule

Date 18. 11. 2010 (2613) | Print




American Bicycle Association Releases 2011 National Series Schedule

With just under two weeks remaining before the culmination of the 2010 ABA National Series in Tulsa, Oklahoma, at the ABA Grand National, the 2011 schedule is complete. With a balance of central, east, and west, the ABA 2011 National Series is sure to reach out to the more than 60,000 ABA members and allow everyone young and old to experience the Series. While the Canadian Series is still being pinned down, look for some exciting things regarding the Canadian National Series soon.

Once again for 2011 the American Bicycle Association has partnered with USA Cycling and the International Cycling Union (UCI) to provide a schedule that will feature the USA Cycling National Championships and numerous UCI category 2, 3, 4, and 5 races. Each of the UCI races will figure into the points standings for individual and nation’s rankings qualification for the 2012 Olympic Games. The So Cal Nationals and USA Cycling National Championships are set for the Olympic Training Center in Chula Vista, California. This race will have a national on Friday and Sunday with the USA Cycling National Championships on Saturday, featuring Jr. Elite and Elite racing on the Supercross track. With the 2011 World Championships being held in Copenhagen, Denmark, this World qualifying race is sure to have a great turnout. The 2011 series has many familiar stops such as Reno and Rockford, but there are also many new and exciting locations such as Nashville and Cape Cod. One of the most notable changes will be the Winter Nationals, which will be held for the first time at Speedworld BMX which features a standard BMX track along with a Supercross track. ABA will integrate the UCI events for the weekend into the Supercross track which features the second Supercross starting hill ever constructed in North America. Equally as exciting is the return of an ABA national event to Las Vegas. The ABA national tour will once again visit South Point Hotel and Casino, the home of the second largest regular ABA National event ever with 378 motos in 2007.

The last quarter of the 2011 schedule will be action packed with events like the U.S. Open Nationals hosted in conjunction with the BMX Hall of Fame and the UCI Supercross event. The last two stops will be insane with the three day national event in Orlando for the Disney Cup Fall Nationals and the first ABA national event to ever be hosted in the Caribbean for the Isla del Encanto (The Enchanted Island) Nationals in Puerto Rico. Rincon Star BMX Track will host the final national event of the series and it will no doubt be a celebration of an amazing year.

From Reno to Oldsmar, from Cape Cod to Redmond, OR the 2011 ABA National Series will reach new heights in competition, participation and of course fabulous BMX facilities and racetracks. Follow the ABA 18-Wheeler from town to town on the road to Tulsa for the ABA Grand Nationals, “The Greatest Race on Earth!”.



About the American Bicycle Association

ABA (American Bicycle Association), formed in 1977 and headquartered in Chandler, Arizona is “The Sanctioning Body of BMX”©. The ABA organizes BMX racing for boys, girls and adults, nationwide and Canada. With 60,000 active members, 274 racing facilities and a 27 event national race schedule, ABA is the largest promoter of action sports.

| Zdroj: www.ababmx.com
  Report
European Cup 3+4 (ERP - Holland)
DAY 1

Elite Men:
1. Niek Kimmann (NED), 2. Joris Harmsen (NED), 3. Twan Van Gendt (NED), 4. Yoshitaku Nagasako (JPN), 5. Kristens Krigers (LAT), 6. Dave Van Der Burg (NED), 7. Curtis Manaton (GBR), 8. Edzus Treimanis (LAT)

Elite Women:
1. Laura Smulders (NED), 2. Simone Christensen (DEN), 3. Yaroslava Bondarenko (RUS), 4. Natalia Suvorova (RUS), 5. Judy Baauw (NED), 6. Sarah Walker (NZL), 7. Rebecca Petch (NZL), 8. Ruby Huisman (NED)

DAY 2

Elite Men:
1. Niek Kimmann (NED), 2. Evgeny Komarov (RUS), 3. Helvijs Babris (LAT), 4. Curtis Manaton (GBR), 5. Pavel Malyshenkov (RUS), 6. Kristens Krigers (LAT), 7. Aleksander Katyshev (RUS), 8. Justin Kimmann (NED)

Elite Women:
1. Natalia Afremova (RUS), 2. Yaroslava Bondarenko (RUS), 3. Sarah Sailer (GER), 4. Ruby Huisman (NED), 5. Judy Bauw (NED), 6. Viviana van Hees (NED), 7. Nadja Pries (GER), 8. Zoe Fleming (NZL)
[02.05.2017]
France Cup 5+6 in Sarzeau
round 5

Elite Women:
1. Mariana Pajon, 2. Camille Maire, 3. Christelle Boivin, 4. Oceane Besnier, 5. Mathilde Hugot, 6. Chloé BInetruy, 7. Marine Lacoste, 8. Charlotte Morot

Elite Men:
1. Arthur Pilard, 2. Vincent Pelluard, 3. Damien Godet, 4. Mathis Ragot Richard, 5. Bence Bujaki, 6. Quentin Derom, 7. Jonathan Ricoure, 8. Jeremy Rencurel

round 6

Elite Women:
1. Mariana Pajon, 2. Camille Maire, 3. Charlotte Devolder, 4. Marine Lacoste, 5. Chloé Binetruy, 6. Christelle Boivin, 7. Mathilde Hugot, 8. Marion Torres

Elite Men:
1. Romain Mahieu, 2. Arthur Pilard, 3. Damien Godet, 4. Nicolas Labaune, 5. Jonathan Ricoure, 6. Rémy Wock Tai, 7. Quentin Derom, 8. Vincent Pelluard
[02.05.2017]
USA BMX DIXIELAND NATIONALS - PRO SERIES
DAY 1

ELITE MEN
1. JORIS DAUDET - FRA
2. CONNOR FIELDS - USA
3. NIC LONG - USA
4. CORBEN SHARRAH - USA
5. TANNER SEBESTA - USA
6. MARIS STROMBERGS - LAT
7. CODY HOBBS - USA
8. JEFF UPSHAW - USA

ELITE WOMEN
1. BROOKE CRAIN - USA
2. DANI GEORGE - USA
3. FLORENCIA SORIANO - ARG
4. SHEALEN RENO - USA
5. MIKA SHAW - USA
6. RACHEL MYDOCK - USA
7. SAMANTHA BROWN - USA
8. HEATHER COLLMAN - USA

DAY 2

ELITE MEN
1. CONNOR FIELDS - USA
2. JORIS DAUDET - FRA
3. CORBEN SHARRAH - USA
4. JEFF UPSHAW, KUWAHARA - USA
5. ANDERSON DE SOUZA FILHO - BRA
6. TANNER SEBESTA - USA
7. ZACK VANKAMMEN - USA
8. NIC LONG - USA

ELITE WOMEN
1. BROOKE CRAIN - USA
2. MIKA SHAW - USA
3. DANI GEORGE - USA
4. FLORENCIA SORIANO - AUS
5. SAMANTHA BROWN - USA
6. HEATHER COLLMAN - USA
7. RACHEL MYDOCK - USA
8. SHEALEN RENO - USA
[01.05.2017]
USA BMX - Standings PRO Top10
AA PRO - ELITE MEN
1. Joris Daudet - FRA
2. Trent Jones - NZL
3. Connor Fields - USA
4. Sylvain Andre - FRA
5. Maris Strombergs - LAT
6. Corben Sharrah - USA
7. Tory Nyhaug - CAN
8. Twan Van Gendt - NED
9. Anthony Dean - AUS
10. Nic Long - USA

WOMEN PRO - ELITE WOMEN
1. Brooke Crain - USA
2. Lauren Reynolds - AUS
3. Alise Post - USA
4. Danielle George - USA
5. Shealen Reno - USA
6. Zoe Fleming - NZL
7. Felicia Stancil - USA
8. Caroline Buchanan - AUS
9. Camille Maire - FRA
10. Mika Shaw - USA

[27.04.2017]
Weiterstadt (GERMANY) - Bundesliga 1+2
DAY 1

Elite Men
1. Luis Brethauer - GER
2. Liam Webster - GER
3. Alex Webster - GER
4. Joachim Hecker - GER
5. Julian Schmidt - GER
6. Dominik Topinka - CZE
7. Marco Kohler - GER
8. Jakob Bernart - GER

Elite Women
1. Julia Wahl - GER
2. Ronja Kienmayer - GER
3. Kathrin Huwendiek - GER
4. Ina Schweikert - GER

DAY 2

Elite Men
1. Luis Brethauer - GER
2. Jakob Bernhart - GER
3. Dominik Topinka - CZE
4. Liam Webster - GER
5. Julian Schmidt - GER
6. Fabian Otto - GER
7. Matěj Bohuslávek - CZE
8. Axel Webster - GER

Elite Women
1. Julia Wahl - GER
2. Ronja Kienmayer - GER
3. Ina Schweikert - GER
4. Kathrin Huwendiek - GER


[26.04.2017]
USA BMX LONE STAR NATIONALS
DAY 1

Elite Men
1. Corben Sharrah - USA
2. Joris Daudet - FRA
3. Conor Fields - USA
4. Trent Jones - NZL
5. Sylvain Andre - FRA
6. Tanner Sebesta - USA
7. Tory Nyhaug - CAN
8. Nicholas Long - USA

Elite Women
1. Alise Post - USA
2. Brooke Crain - USA
3. Felicia Stancil - USA
4. Shealen Reno - USA
5. Zoe Fleming - NZL
6. Dani George - USA
7. Sabrina Bice - USA
8. Florencia Soriano - ARG

DAY 2

Elite Men
1. Connor Fields - USA
2. Joris Daudet - FRA
3. Trent Jones - NZL
4. Sylvain Andre - FRA
5. Tory Nyhaug - CAN
6. Anderson De Souza Filho - BRA
7. Jeremy Smith - USA
8. Jeff Upshaw - USA

Elite Women
1. Alise Post - USA
2. Brooke Crain - USA
3. Zoe Fleming - NZL
4. Shealen Reno - USA
5. Mika Shaw - USA
6. Felicia Stancil - USA
7. Florencia Soriano - ARG
8. Rachel Mydock - USA


[25.04.2017]
France cup 3+4 (Besancon)
DAY 1

Elite Men
1. Romain Mahieu, 2. Arthur Pilard, 3. Jeremy Rencuel, 4. Tkéo Chapelle, 5. Mathis Ragot Richard, 6. Roberto Cristofoli, 7. Tristan Tournebize, 8. Vincent Pelluard

Elite Women
1. Mariana Pajon, 2. Mathilde Doudoux, 3. Christelle Boivin, 4. Charlotte Morot, 5. Charlotte Devolder, 6. Chloe Binetruy, 7. Marion Torres, 8. Manon Valentino

DAY 2

Elite Men
1. Romain Mahieu, 2. Jeremy Rencurel, 3. Vincent Pelluard, 4. Quentin Charavin, 5. Patrick Etienne, 6. Damien Godet, 7. Mathis Ragot Richard, 8. Arthur Pilard

Elite Women
1. Mariana Pajon, 2. Christelle Boivin, 3. Camille Maire, 4. Stefany Hernandez, 5. Chloe Binetruy, 6. Louanne Juillerat, 7. Charlotte Devolver, 8. Mathilde Doudoux


[24.04.2017]
Banyuwangi BMX International - Indonesia (C1)
DAY 1

Elite Men
1. Kohei Yoshii - JPN
2. Gusti Bagus Saputra - INA
3. Toni Syarifudin - INA
4. Rio Akbar - INA
5. Firman Chanora Alim - INA
6. Khabibur Rohman - INA
7. Takamasa Sampei - JPN
8. Ari Krisanto - INA

Elite Women
1. Elga Kharisma Novanda - INA
2. Cupi Nopianti - INA
3. Tifania Azaria - INA
4. Noor Mamat - MAS
5. Ariana Ariffin - MAS

DAY 2

Elite Men
1. Kohei Yoshii - JPN
2. Gusti Bagus Saputra - INA
3. Rio Akbar - INA
4. Tomoya Ishii - JPN
5. Khabibur Rohman - INA
6. Yogi Putra - INA
7. Firman Chanora Alim - INA
8. Toni Syarifudin - INA

Elite Women
1. Elga Kharisma Novanda - INA
2. Cupi Nopianti - INA
3. Tifania Azaria - INA
4. Noor Mamat - MAS
5. Ariana Ariffin - MAS

[24.04.2017]
VI Valida Y VII Valida de la copa nacional - Colombia (C1)
Elite Men
1. Diego Ospina, 2. Carlos Ramirez Yepez, 3. Carlos Oquendo Zabala, 4. Kevin Osorio Giraldo, 5. Miguel Tellez Ladino, 6. David Agudelo Romero, 7. Miguel Calixto Lopez, 8. Leonardo Arango Londono

Elite Women
1. Andrea Escobar Yepes, 2. Maria Osorno Calderon, 3. Maria Londono Valencia, 4. Dian Monterrosa Arrieta
[23.04.2017]
New Zealand national BMX championships
Elite Men
1. Nick Fox, 2. Michael Bias, 3. Cole Mconie, 4. Matthew Cameron, 5. Bayleig Rees, 6. Codi Merito, 7. Liam Perry, 8. Cayleb Martin

Elite Women
1. Sarah Walker, 2. Rebecca Petch, 3. Tahlia Hansen, 4. Courtney Brunton


[20.04.2017]
USA GREAT NORTHWEST NATIONALS
PRO OPEN

DAY 1
PRO OPEN
1. Jacob Peebles, 2. Tyler Petty, 3. Blake Moore, 4. Marquise Montgomery, 5. Joe Rasmussen, 6. Hunter McGill, 7. Tyler Brown, 8. Jordan Miranda

DAY 2
1. Marquise Montgomery, 2. Jacob Peebles, 3. Tyler Brown, 4. Tyler Petty, 5. Blake Moore, 6. Matthew Rubeck, 7. Keith Grine, 8. Jordan Miranda


[19.04.2017]
USA Supercross Series - Rock Hill
DAY 1

ELITE MEN
1. Joris Daudet, 2. Tory Nyhaug, 3. Corben Sharrah, 4. Trent Jones, 5. Jared Garcia, 6. Sylvain André, 7. Zack Vankammen, 8. Maris Strombergs

ELITE WOMEN
1. Brooke Crain, 2. Alise Post, 3. Lauren Reynolds, 4. Felicia Stancil, 5. Mariana Diaz, 6. Sae Hatakeyama, 7. Shealen Reno, 8. Dani George

DAY 2 - USA NATIONAL CHAMPIONSHIPS

ELITE MEN
1. Corben Sharrah, 2. Jared Garcia, 3. Connor Fields

ELITE WOMEN
1. Alise Post, 2. Felicia Stancil, 3. Dani George

JUNIOR MEN
1. Bryce Batten, 2. Kamren Larsen, 3. Brady Kincheloe

JUNIOR WOMEN
1. Sophia Foresta


DAY 3

ELITE MEN
1. MARIS STROMBERGS
2. SYLVAIN ANDRE
3. CONNOR FIELDS
4. TRENT JONES
5. TWAN VAN GENDT
6. JARED GARCIA
7. JORIS DAUDET
8. CORBEN SHARRAH

ELITE WOMEN
1. BROOKE CRAIN
2. SHEALEN RENO
3. MATHILDE DOUDOUX
4. LAUREN REYNOLDS
5. DANI GEORGE
6. FELICIA STANCIL
7. ALISE POST
8. CAMILLE MAIRE


[03.04.2017]
Australia National Series - Round 4 Elite results
Elite Men:
1. Matthew JUSTER - AUS
2. Tom SIINMAA - AUS
3. Kai SAKAKIBARA - AUS
4. Joshua MCLEAN - AUS
5. Alex CAMERON - AUS
6. Tristyn KRONK - AUS
7. Shane ROSA - AUS
8. Corey FRIESWYK - AUS

Elite Women:
1. Leanna CURTIS - AUS
2. Rebecca PETCH - NZL
3. Sarah HARVEY - AUS
4. Rachel JONES - AUS
5. Tyler-Lea THORLEY - AUS
6. Ashleigh GUNN - AUS
7. Gemma-Lee THOMAS - AUS
8. Rachel GASKIN - AUS


[03.04.2017]
Zolder - Euro rounds 1+2
DAY 1

ELITE MEN
1. David Graf, 2. Dave Van Der Burg, 3. Kyle Evans

ELITE WOMEN
1. Laura Smulders
2. Mariana Pajon
3. Simone Christensen

DAY 2

ELITE MEN
1. David Graf, 2. Renaud Blanc, 3. Evgeny Komarov, 4. Kyle Evans, 5. Jelle Van Gorkom, 6. Vincent Pelluard, 7. Rihards Veide, 8. Tre White

ELITE WOMEN
1. Laura Smulders, 2. Simone Christensen, 3. Elke Vanhoof, 4. Mariana Pajon, 5. Yaroslava Bondarenko, 6. Judy Baauw, 7. Natalia Afremova, 8. Christa von Niederhausern

[03.04.2017]
Argentina - National round 1
ELITE MEN
1. TORRES, EXEQUIEL NICOLAS (La Rioja)
2. VILLEGAS, FEDERICO EMILIAN (Mendoza)
3. MARINO, RAMIRO MARTIN (Lomas de Zamora - Buenos Aires)
4. MOLINA, GONZALO NAHUEL (San Juan)
5. GELUSINI, MAURICIO JESUS (San Juan)
6. PIZARRO, LUIS FERNANDO (La Rioja)
7. PIZARRO, ERNESTO GABRIEL (La Rioja)
8. RIOS, JOAQUIN LUCIANO (La Rioja)
[30.03.2017]
British BMX SX Open (GBR/C1) - results
ELITE MEN
1. Tore NAVRESTAD - NOR
2. Tre WHYTE - GBR
3. Paddy SHARROCK - GBR
4. Damien GODET - FRA
5. Edzus TREIMANIS - LAT
6. Kyle EVANS - GBR
7. Theo CHAPELLE - FRA
8. Sebastian ASLAKSRUD - NOR

JUNIOR MEN
1. Tian ISIDORE - GBR
2. Kye WHYTE - GBR
3. Cédric BUTTI - SUI
[30.03.2017]
France Cup 1+2 (results)
DAY 1

ELITE MEN
1. Romain Mahieu, 2. Jérémy Rencurel, 3. Damien Godet, 4. Vincent Pelluard, 5. Mathis Ragot Richard, 6. Simon Lukie, 7. Roberto Cristofoli, 8. Theo Chapelle

ELITE WOMEN
1. Mariana Pajon, 2. Mathilde Doudoux, 3. Marine Lacoste, 4. Charlotte Morot, 5. Manon Valentino, 6. Charlotte Devolder, 7. Christelle Boivin, 8. Mathilde Bernard

DAY 2

ELITE MEN
1. Vincent Pelluard, 2. Arthur Pilard, 3. Julien Lukie, 4. Simon Lukie, 5. Antoine Dessein, 6. Nicolas Labaune, 7. Jonathan Ricoure, 8. Roberto Cristofoli

ELITE WOMEN
1. Mariana Pajon, 2. Cristelle Boivin, 3. Manon Valentino, 4. Mathilde Bernard, 5. Camille Maire, 6. Charlotte Morot, 7. Mathilde Doudoux, 8. Eloise Francineau
[20.03.2017]
Results from Australia
Australia National Series - Round 3 (AUS/C1)

ELITE MEN
1. Matthew JUSTER - AUS
2. Kai SAKAKIBARA - AUS
3. Joshua CALLAN - AUS
4. Joshua MCLEAN - AUS
5. Michael BIAS - NZL
6. Andrew HUGHES - AUS
7. Bradley GAME - AUS
8. Tristyn KRONK - AUS

ELITE WOMEN
1. Sarah WALKER - NZL
2. Leanna CURTIS - AUS
3. Rebecca PETCH - NZL
4. Rachel JONES - AUS
5. Sarah HARVEY - AUS
6. Gemma-Lee THOMAS - AUS
7. Tyler-Lea THORLEY - AUS
8. Esther WOODWARD - AUS


Oceanian BMX Championships - Continental Championships (AUS/CC)

ELITE MEN
1. Kai SAKAKIBARA - AUS
2. Matthew JUSTER - AUS
3. Aaron NOTTLE - AUS
4. Joshua CALLAN - AUS
5. Corey FRIESWYK - AUS
6. Joshua MCLEAN - AUS
7. Bradley GAME - AUS
8. Jye HOMBSCH - AUS

ELITE WOMEN
1. Leanna CURTIS - AUS
2. Rebecca PETCH - NZL
3. Rachel JONES - AUS
4. Sarah HARVEY - AUS
5. Tyler-Lea THORLEY - AUS
6. Gemma-Lee THOMAS - AUS
7. Sarah WALKER - NZL
8. Esther WOODWARD - AUS
[15.03.2017]
USA BMX Cajun Nationals
PRO OPEN

DEN 1
1. HUNTER PELHAM
2. BRANDON ELMORE
3. OLIJUWON DAVIS
4. JONATHAN AUSTIN
5. WALKER FINCH
6. DAMIEN LACOMBE
7. SKYLER PRATHER
8. WILLIAM GRANT

DEN 2
1. HUNTER PELHAM
2. MENARDO SIMON
3. BRANDON ELMORE
4. JONATHAN AUSTIN
5. OLIJUWON DAVIS
6. WILLIAM GRANT
7. TYLER PETTY
8. AUSTIN LOEBE

DEN 3
1. OLIJUWON DAVIS
2. HUNTER PELHAM
3. WILLIAM GRANT
4. MENARDO SIMON
5. BRANDON ELMORE
6. TYLER PETTY
7. AUSTIN LOEBE
8. WALKER FINCH
[14.03.2017]
C1 race in Ecuador (Riobamba)
DAY 1

ELITE MEN
1. Exequiel TORRES - ARG
2. Federico VILLEGAS - ARG
3. Juan Carlos DIAZ SERNA - COL
4. Diego Alejandro ARBOLEDA OSPINA - COL
5. Wilson GOYES LARREA - ECU
6. Leonardo ARANGO LONDOÑO - COL
7. Jorge Geovanny ROURA BARZALLO - ECU
8. Nicolas PALACIOS MUNOZ - ECU

ELITE WOMEN
1. Mariana DIAZ - ARG
2. Maria Gabriela DIAZ - ARG
3. Anna Sara ROJAS - BOL
4. Monica ASTUDILLO - ECU
5. Karla CARRERA - ECU
6. Lady Victoria BUCHELI - ECU
7. Belen ABRIL ABRIL - ECU

DAY 2

ELITE MEN
1. Exequiel TORRES - ARG
2. Diego Alejandro ARBOLEDA OSPINA - COL
3. Juan Carlos DIAZ SERNA - COL
4. Federico VILLEGAS - ARG
5. Wilson GOYES LARREA - ECU
6. Diego AGUIRRE - CHI
7. Jorge Geovanny ROURA BARZALLO - ECU
8. Leonardo ARANGO LONDOÑO - COL

ELITE WOMEN
1. Mariana DIAZ - ARG
2. Maria Gabriela DIAZ - ARG
3. Anna Sara ROJAS - BOL
4. Karla CARRERA - ECU
5. Monica ASTUDILLO - ECU
6. Lady Victoria BUCHELI - ECU
7. Belen ABRIL ABRIL - ECU

[13.03.2017]
Caen (France) - results from Sunday
Elite Men :
1. Romain Mayet, 2. Arthur Pilard, 3. Thibaud Chauvin, 4. Remy Wock Tai, 5. Nicolas Labaune, 6. Valentin Deumie, 7. Patrick Etienne, 8. Jimmi Therkelsen

Elite Women :
1. Bethany Shriever, 2. Mathilde Doudoux, 3. Axelle Etienne, 4. Eloise Francineau, 5. Mathilde Bernard, 6. Emma Jouteau, 7. Marine Lacoste, 8. Blaine Ridge Davis.
[27.02.2017]
CAEN (France) - Day 1 results
ELITE MEN:
1. Arthur Pilard, 2. Remy Wock Tai, 3. Karl Le Nagard, 4. Tristan Tournebize, 5. Timothe Fabre, 6. Jimmi Therkelsen, 7. Felix Lopez, 8. Thibaud Chauvin

ELITE WOMEN :
1. Axelle Etienne, 2. Mathilde Doudoux, 3. Mathilde Bernard, 4. Eloise Francineau, 5. Manon Valentino, 6. Blaine Ridge Davis, 7. Chloé Binetruy, 8. Charlotte Green
[26.02.2017]
GATOR NATIONALS (USA) - Day 2
ELITE MEN :
1. Joris Daudet, 2. Romain Mahieu, 3. Sylvain André, 4. Federico Villegas, 5. David Graf, 6. Jeff Upshaw, 7. Simon Marquart, 8. Tory Nyhaug

ELITE WOMEN :
1. Caroline Buchanan, 2. Brooke Crain, 3. Lauren Reynolds, 4. Dani George, 5. Felicia Stancil, 6. Zoe Fleming, 7. Mika Shaw, 8. Avriana Hebert

A PRO :
1. Theo Chapelle, 2. Cameron Moore, 3. Jukia Yoshimura, 4. Alex Tougas, 5. Layne Gainer, 6.Mattia Furlan, 7. Walker Finch, 8. Menardo Simon
[26.02.2017]
Gator Nationals - Oldsmar/Florida/USA - DAY 1
ELITE WOMEN
1. CAROLINE BUCHANAN - AUS
2. BROOKE CRAIN - USA
3. DANI GEORGE - USA
4. LAUREN REYNOLDS - AUS
5. SAE HATAKEYAMA - JPN
6. ZOE FLEMING - NZL
7. FELICIA STANCIL - USA
8. ALISE POST - USA

ELITE MEN
1. MARIS STROMBERGS - LAT
2. JORIS DAUDET - FRA
3. DAVID GRAF - SUI
4. NIC LONG - USA
5. TORY NYHAUG - CAN
6. CONNOR FIELDS - USA
7. TWAN VAN GENDT - NED
8. QUILLAN ISIDORE - GBR

[25.02.2017]
Tangent Open Mazzaron (Spain) - results
TIME TRIAL

AA PRO
1. Romain Mayet - France
2. Liam Webster - Germany
3. Joris Harmsen - Holland

ELITE WOMEN
1. Laura Smulders - Holland
2. Simone Christensen - Denmark
3. Merel Smulders - Holland

A PRO
1. Axel Webster - Germany
2. Charly Gaillard - France
3. Robin Djik - Holland

RACE:

Elite Men:

1. Mayet, Romain, 2. Harmsen, Joris, 3. Brethauer Luis, 4. Webster, Liam, 5. Clerte, Eddy, 6.v/d Wijst, Koen, 7. Schotmann, Mitchel, 8. Navrestad, Tore

Elite Women:

1. Etienne, Axelle, 2. Baauw, Judy, 3. Smulders, Laura, 4. Sailer, Sarah, 5. Christensen Simone, 6. Doudoux Mathilde, 7. Smulders, Merel, 8. Garcia Veronica

[20.02.2017]
Archiv aktualit

  Search
  • Advanced search
  • (c) 2007 / Bikros.cz