HOME | LINKS | Česky
  Menu
 News BMX
 Prague/Repy - Euro Cup 5+6 (2017)
 Races in Czech Republic
 UCI
 UCI BMX Supercross
 UEC - Euro races
 USA BMX

  Information
E-mail:
zivnybikros@seznam.cz

  Sponzors

 Zprávy


03. 04. 2017

SX Papendal (Holland) - Competition Guide

30. 03. 2017

INVITATIONS - USA BMX RACES

30. 03. 2017

INVITATION - USA BMX CAROLINA NATIONALS

30. 03. 2017

Euro round 1+2 in Zolder/Belgium (Timing,Entries)

30. 03. 2017

European Cup 3+4 (Erp-Holland) - Invitation

30. 03. 2017

UCI BMX Supercross World Cup - Big Guide 2018-2020

28. 02. 2017

Zolder (Belgium) - European Cup 1+2 (Technical Guide)

28. 02. 2017

Technical Guide - British SX Open

25. 02. 2017

2017 UEC BMX European Cup - Guide & Rules

20. 02. 2017

Indoor de Caen (France) - timing and entries

18. 02. 2017

Box Components Partners With UCI

13. 02. 2017

UCI BMX RANKING - 7.2. 2017

13. 02. 2017

2017 Coupe de France 1 - Sarrians - COMPETITION GUIDE

08. 02. 2017

LLIGA Catalana (Spain) - round 2 - Invitation

08. 02. 2017

Invitation - Liga de bmx club Pirineos (Zaragoza/Spain) - invitation

05. 02. 2017

2017 USA BMX Gold Cup Series presented by DK Bicycles

01. 02. 2017

2017 UCI BMX Supercross World Cup - RACE PARAMETERS

30. 01. 2017

Invitation - USA BMX Sooner Nationals - Tulsa

27. 01. 2017

2017 USA BMX GREAT NORTHWEST NATIONAL (Redmond/Oregon) - Invitation

27. 01. 2017

USA CYCLING LAUNCHES U.S. JUNIOR

26. 01. 2017

Sam Willoughby returns to San Diego home to continue road to recovery

26. 01. 2017

2017 Winter International - Liga LBR 1+2 - El Campello (Spain) - Invitation

25. 01. 2017

2017 Tangent Open Mazarron (Spain) - Invitation

25. 01. 2017

YOG Buenos Aires 2018 - QUALIFICATION SYSTEM

25. 01. 2017

2017 UCI BMX WORLD CHAMPIONSHIPS - ROCK HILL (USA) - SCHEDULE

25. 01. 2017

2017 UCI PERNAMENT BMX CAREER NUMBER

25. 01. 2017

Competition Guide Indoor BMX Caen - France

17. 01. 2017

More points, more prize money - Shepparton and Cairns kick up a gear!

11. 01. 2017

2017 UCI + UEC BMX INFO

10. 01. 2017

Sarasota (USA) - BMX Academy 2017

10. 01. 2017

TIMING - Indoor de Tours (France)

02. 01. 2017

Schedule – Chambikx/Probikx UCI & Grands Assault National Series - Nerang

02. 01. 2017

UCI BMX RANKING 2016 - end of the season

19. 12. 2016

INVITATION - USA BMX Cajun Nationals - Monroe/Louisiana

19. 12. 2016

INVITATION - USA BMX Gator Nationals - Oldsmar/Florida



INVITATIONS - USA BMX RACES



All >>> Date 30. 03. 2017 | Print










UCI BMX RANKING - 7.2. 2017



All >>> Date 13. 02. 2017 | Print









Sam Willoughby returns to San Diego home to continue road to recovery

Australian BMX rider Sam Willoughby commenced his 2017 by returning to his home in San Diego to continue his road to recovery from serious spinal injury (Pics provided by Alise Post/Sam Willoughby Management

All >>> Date 26. 01. 2017 | Print







More points, more prize money - Shepparton and Cairns kick up a gear!

The Chambikx/Probikx UCI Series has received a boost, with confirmation that round two of the series in Shepparton, Victoria and the final round in Cairns, Queensland will have more UCI points and more prize money on offer to competitors

All >>> Date 17. 01. 2017 | Print

2017 UCI + UEC BMX INFO



All >>> Date 11. 01. 2017 | Print



Schedule – Chambikx/Probikx UCI & Grands Assault National Series - Nerang

This weekend the Chambikx/Probikx UCI and Grands Assault National Series begin at Nerang BMX club on the Gold Coast with their respective first rounds of the 2017 season

All >>> Date 02. 01. 2017 | Print




  Report
USA Supercross Series - Rock Hill
DAY 1

ELITE MEN
1. Joris Daudet, 2. Tory Nyhaug, 3. Corben Sharrah, 4. Trent Jones, 5. Jared Garcia, 6. Sylvain André, 7. Zack Vankammen, 8. Maris Strombergs

ELITE WOMEN
1. Brooke Crain, 2. Alise Post, 3. Lauren Reynolds, 4. Felicia Stancil, 5. Mariana Diaz, 6. Sae Hatakeyama, 7. Shealen Reno, 8. Dani George

DAY 2 - USA NATIONAL CHAMPIONSHIPS

ELITE MEN
1. Corben Sharrah, 2. Jared Garcia, 3. Connor Fields

ELITE WOMEN
1. Alise Post, 2. Felicia Stancil, 3. Dani George

JUNIOR MEN
1. Bryce Batten, 2. Kamren Larsen, 3. Brady Kincheloe

JUNIOR WOMEN
1. Sophia Foresta


DAY 3

ELITE MEN
1. MARIS STROMBERGS
2. SYLVAIN ANDRE
3. CONNOR FIELDS
4. TRENT JONES
5. TWAN VAN GENDT
6. JARED GARCIA
7. JORIS DAUDET
8. CORBEN SHARRAH

ELITE WOMEN
1. BROOKE CRAIN
2. SHEALEN RENO
3. MATHILDE DOUDOUX
4. LAUREN REYNOLDS
5. DANI GEORGE
6. FELICIA STANCIL
7. ALISE POST
8. CAMILLE MAIRE


[03.04.2017]
Australia National Series - Round 4 Elite results
Elite Men:
1. Matthew JUSTER - AUS
2. Tom SIINMAA - AUS
3. Kai SAKAKIBARA - AUS
4. Joshua MCLEAN - AUS
5. Alex CAMERON - AUS
6. Tristyn KRONK - AUS
7. Shane ROSA - AUS
8. Corey FRIESWYK - AUS

Elite Women:
1. Leanna CURTIS - AUS
2. Rebecca PETCH - NZL
3. Sarah HARVEY - AUS
4. Rachel JONES - AUS
5. Tyler-Lea THORLEY - AUS
6. Ashleigh GUNN - AUS
7. Gemma-Lee THOMAS - AUS
8. Rachel GASKIN - AUS


[03.04.2017]
Zolder - Euro rounds 1+2
DAY 1

ELITE MEN
1. David Graf, 2. Dave Van Der Burg, 3. Kyle Evans

ELITE WOMEN
1. Laura Smulders
2. Mariana Pajon
3. Simone Christensen

DAY 2

ELITE MEN
1. David Graf, 2. Renaud Blanc, 3. Evgeny Komarov, 4. Kyle Evans, 5. Jelle Van Gorkom, 6. Vincent Pelluard, 7. Rihards Veide, 8. Tre White

ELITE WOMEN
1. Laura Smulders, 2. Simone Christensen, 3. Elke Vanhoof, 4. Mariana Pajon, 5. Yaroslava Bondarenko, 6. Judy Baauw, 7. Natalia Afremova, 8. Christa von Niederhausern

[03.04.2017]
Argentina - National round 1
ELITE MEN
1. TORRES, EXEQUIEL NICOLAS (La Rioja)
2. VILLEGAS, FEDERICO EMILIAN (Mendoza)
3. MARINO, RAMIRO MARTIN (Lomas de Zamora - Buenos Aires)
4. MOLINA, GONZALO NAHUEL (San Juan)
5. GELUSINI, MAURICIO JESUS (San Juan)
6. PIZARRO, LUIS FERNANDO (La Rioja)
7. PIZARRO, ERNESTO GABRIEL (La Rioja)
8. RIOS, JOAQUIN LUCIANO (La Rioja)
[30.03.2017]
British BMX SX Open (GBR/C1) - results
ELITE MEN
1. Tore NAVRESTAD - NOR
2. Tre WHYTE - GBR
3. Paddy SHARROCK - GBR
4. Damien GODET - FRA
5. Edzus TREIMANIS - LAT
6. Kyle EVANS - GBR
7. Theo CHAPELLE - FRA
8. Sebastian ASLAKSRUD - NOR

JUNIOR MEN
1. Tian ISIDORE - GBR
2. Kye WHYTE - GBR
3. Cédric BUTTI - SUI
[30.03.2017]
France Cup 1+2 (results)
DAY 1

ELITE MEN
1. Romain Mahieu, 2. Jérémy Rencurel, 3. Damien Godet, 4. Vincent Pelluard, 5. Mathis Ragot Richard, 6. Simon Lukie, 7. Roberto Cristofoli, 8. Theo Chapelle

ELITE WOMEN
1. Mariana Pajon, 2. Mathilde Doudoux, 3. Marine Lacoste, 4. Charlotte Morot, 5. Manon Valentino, 6. Charlotte Devolder, 7. Christelle Boivin, 8. Mathilde Bernard

DAY 2

ELITE MEN
1. Vincent Pelluard, 2. Arthur Pilard, 3. Julien Lukie, 4. Simon Lukie, 5. Antoine Dessein, 6. Nicolas Labaune, 7. Jonathan Ricoure, 8. Roberto Cristofoli

ELITE WOMEN
1. Mariana Pajon, 2. Cristelle Boivin, 3. Manon Valentino, 4. Mathilde Bernard, 5. Camille Maire, 6. Charlotte Morot, 7. Mathilde Doudoux, 8. Eloise Francineau
[20.03.2017]
Results from Australia
Australia National Series - Round 3 (AUS/C1)

ELITE MEN
1. Matthew JUSTER - AUS
2. Kai SAKAKIBARA - AUS
3. Joshua CALLAN - AUS
4. Joshua MCLEAN - AUS
5. Michael BIAS - NZL
6. Andrew HUGHES - AUS
7. Bradley GAME - AUS
8. Tristyn KRONK - AUS

ELITE WOMEN
1. Sarah WALKER - NZL
2. Leanna CURTIS - AUS
3. Rebecca PETCH - NZL
4. Rachel JONES - AUS
5. Sarah HARVEY - AUS
6. Gemma-Lee THOMAS - AUS
7. Tyler-Lea THORLEY - AUS
8. Esther WOODWARD - AUS


Oceanian BMX Championships - Continental Championships (AUS/CC)

ELITE MEN
1. Kai SAKAKIBARA - AUS
2. Matthew JUSTER - AUS
3. Aaron NOTTLE - AUS
4. Joshua CALLAN - AUS
5. Corey FRIESWYK - AUS
6. Joshua MCLEAN - AUS
7. Bradley GAME - AUS
8. Jye HOMBSCH - AUS

ELITE WOMEN
1. Leanna CURTIS - AUS
2. Rebecca PETCH - NZL
3. Rachel JONES - AUS
4. Sarah HARVEY - AUS
5. Tyler-Lea THORLEY - AUS
6. Gemma-Lee THOMAS - AUS
7. Sarah WALKER - NZL
8. Esther WOODWARD - AUS
[15.03.2017]
USA BMX Cajun Nationals
PRO OPEN

DEN 1
1. HUNTER PELHAM
2. BRANDON ELMORE
3. OLIJUWON DAVIS
4. JONATHAN AUSTIN
5. WALKER FINCH
6. DAMIEN LACOMBE
7. SKYLER PRATHER
8. WILLIAM GRANT

DEN 2
1. HUNTER PELHAM
2. MENARDO SIMON
3. BRANDON ELMORE
4. JONATHAN AUSTIN
5. OLIJUWON DAVIS
6. WILLIAM GRANT
7. TYLER PETTY
8. AUSTIN LOEBE

DEN 3
1. OLIJUWON DAVIS
2. HUNTER PELHAM
3. WILLIAM GRANT
4. MENARDO SIMON
5. BRANDON ELMORE
6. TYLER PETTY
7. AUSTIN LOEBE
8. WALKER FINCH
[14.03.2017]
C1 race in Ecuador (Riobamba)
DAY 1

ELITE MEN
1. Exequiel TORRES - ARG
2. Federico VILLEGAS - ARG
3. Juan Carlos DIAZ SERNA - COL
4. Diego Alejandro ARBOLEDA OSPINA - COL
5. Wilson GOYES LARREA - ECU
6. Leonardo ARANGO LONDOÑO - COL
7. Jorge Geovanny ROURA BARZALLO - ECU
8. Nicolas PALACIOS MUNOZ - ECU

ELITE WOMEN
1. Mariana DIAZ - ARG
2. Maria Gabriela DIAZ - ARG
3. Anna Sara ROJAS - BOL
4. Monica ASTUDILLO - ECU
5. Karla CARRERA - ECU
6. Lady Victoria BUCHELI - ECU
7. Belen ABRIL ABRIL - ECU

DAY 2

ELITE MEN
1. Exequiel TORRES - ARG
2. Diego Alejandro ARBOLEDA OSPINA - COL
3. Juan Carlos DIAZ SERNA - COL
4. Federico VILLEGAS - ARG
5. Wilson GOYES LARREA - ECU
6. Diego AGUIRRE - CHI
7. Jorge Geovanny ROURA BARZALLO - ECU
8. Leonardo ARANGO LONDOÑO - COL

ELITE WOMEN
1. Mariana DIAZ - ARG
2. Maria Gabriela DIAZ - ARG
3. Anna Sara ROJAS - BOL
4. Karla CARRERA - ECU
5. Monica ASTUDILLO - ECU
6. Lady Victoria BUCHELI - ECU
7. Belen ABRIL ABRIL - ECU

[13.03.2017]
Caen (France) - results from Sunday
Elite Men :
1. Romain Mayet, 2. Arthur Pilard, 3. Thibaud Chauvin, 4. Remy Wock Tai, 5. Nicolas Labaune, 6. Valentin Deumie, 7. Patrick Etienne, 8. Jimmi Therkelsen

Elite Women :
1. Bethany Shriever, 2. Mathilde Doudoux, 3. Axelle Etienne, 4. Eloise Francineau, 5. Mathilde Bernard, 6. Emma Jouteau, 7. Marine Lacoste, 8. Blaine Ridge Davis.
[27.02.2017]
CAEN (France) - Day 1 results
ELITE MEN:
1. Arthur Pilard, 2. Remy Wock Tai, 3. Karl Le Nagard, 4. Tristan Tournebize, 5. Timothe Fabre, 6. Jimmi Therkelsen, 7. Felix Lopez, 8. Thibaud Chauvin

ELITE WOMEN :
1. Axelle Etienne, 2. Mathilde Doudoux, 3. Mathilde Bernard, 4. Eloise Francineau, 5. Manon Valentino, 6. Blaine Ridge Davis, 7. Chloé Binetruy, 8. Charlotte Green
[26.02.2017]
GATOR NATIONALS (USA) - Day 2
ELITE MEN :
1. Joris Daudet, 2. Romain Mahieu, 3. Sylvain André, 4. Federico Villegas, 5. David Graf, 6. Jeff Upshaw, 7. Simon Marquart, 8. Tory Nyhaug

ELITE WOMEN :
1. Caroline Buchanan, 2. Brooke Crain, 3. Lauren Reynolds, 4. Dani George, 5. Felicia Stancil, 6. Zoe Fleming, 7. Mika Shaw, 8. Avriana Hebert

A PRO :
1. Theo Chapelle, 2. Cameron Moore, 3. Jukia Yoshimura, 4. Alex Tougas, 5. Layne Gainer, 6.Mattia Furlan, 7. Walker Finch, 8. Menardo Simon
[26.02.2017]
Gator Nationals - Oldsmar/Florida/USA - DAY 1
ELITE WOMEN
1. CAROLINE BUCHANAN - AUS
2. BROOKE CRAIN - USA
3. DANI GEORGE - USA
4. LAUREN REYNOLDS - AUS
5. SAE HATAKEYAMA - JPN
6. ZOE FLEMING - NZL
7. FELICIA STANCIL - USA
8. ALISE POST - USA

ELITE MEN
1. MARIS STROMBERGS - LAT
2. JORIS DAUDET - FRA
3. DAVID GRAF - SUI
4. NIC LONG - USA
5. TORY NYHAUG - CAN
6. CONNOR FIELDS - USA
7. TWAN VAN GENDT - NED
8. QUILLAN ISIDORE - GBR

[25.02.2017]
Tangent Open Mazzaron (Spain) - results
TIME TRIAL

AA PRO
1. Romain Mayet - France
2. Liam Webster - Germany
3. Joris Harmsen - Holland

ELITE WOMEN
1. Laura Smulders - Holland
2. Simone Christensen - Denmark
3. Merel Smulders - Holland

A PRO
1. Axel Webster - Germany
2. Charly Gaillard - France
3. Robin Djik - Holland

RACE:

Elite Men:

1. Mayet, Romain, 2. Harmsen, Joris, 3. Brethauer Luis, 4. Webster, Liam, 5. Clerte, Eddy, 6.v/d Wijst, Koen, 7. Schotmann, Mitchel, 8. Navrestad, Tore

Elite Women:

1. Etienne, Axelle, 2. Baauw, Judy, 3. Smulders, Laura, 4. Sailer, Sarah, 5. Christensen Simone, 6. Doudoux Mathilde, 7. Smulders, Merel, 8. Garcia Veronica

[20.02.2017]
Winter Nationals - Phoenix/USA - DAY 2
Elite Men :
1. Anthony Dean, 2. Joris Daudet, 3. Dave Van Der Burg, 4. Exequiel Torres, 5. Jelle Van Gorkom, 6. Bodi Turner, 7. James Palmer, 8. Connor Fields

Elite Women :
1. Brooke Crain, 2. Camille Maire, 3. Sophia Foresta, 4. Lauren Reynolds, 5. Sabrina Bice, 6. Mika Shaw, 7. Rachel Mydock, 8. Dani George

A Pro :
1. Collin Hudson, 2. Theo Chapelle, 3. Tomas Fernandez, 4. Cameron Moore, 5. Tory Ewens, 6. Justin Anderson, 7. Cole Tesar, 8. Layne Gainer
[19.02.2017]
Winter Nationals - PHOENIX (USA) - DAY 1
ELITE MEN
1. TWAN VAN GENDT - Holland
2. TRENT JONES - New Zealand
3. JORIS DAUDET - France
4. ANTHONY DEAN - Australia
5. SIMON MARQUART - Switzerland
6. NIC LONG - USA
7. GONZALO MOLINA - Argentina
8. CONNOR FIELDS - USA

ELITE WOMEN
1. BROOKE CRAIN - USA
2. RACHEL MYDOCK - USA
3. LAUREN REYNOLDS - Australia
4. ZOE FLEMING - New Zealand
5. MARIANA DIAZ - Argentina
6. DANI GEORGE - USA
7. SABRINA BICE - USA
8. ALISE POST - USA

A PRO
1. ALEC BOB - USA
2. THEO CHAPELLE - France
3. CAMERON MOORE - USA
4. LAYNE GAINER - USA
5. TYLER BROWN - USA
6. MATTIA FURLAN - Italy
7. ALEX TOUGAS - Canada
8. MIKE SWEARINGEN - USA
[18.02.2017]
El Campello (Spain) - liga LBR 1+2
ELITE WOMEN – ROUND 1
1 – Laura Smulders (NL)
2 – Merel Smulders (NL)
3 – Verónica García (ESP)

ELITE MEN – ROUND 1
1 - Joris Harmsen (NL)
2 - Liam Webster (GER)
3 – Alejandro Alcojor (ESP)

ELITE WOMEN – ROUND 2
1 – Laura Smulders (NL)
2 – Merel Smulders (NL)
3 - Sarah Shailer (GER)

ELITE MEN – ROUND 2
1 - Mitchel Schulman (NL)
2 - Luis Breithauer (GER)
3 - Felix Jacob (CH)

[13.02.2017]
USA BMX SOONER NATIONALS (Tulsa/Oklahoma)
PRO OPEN

DAY 1
1. OLIJUWON DAVIS
2. ELLIOT MCGRATH
3. JONATHAN AUSTIN
4. JORDAN SCHEIDERICH
5. GUILLERMO OROZCO
6. JOE MCCARTY
7. ABNER CERVANTES

DAY 2
1. TANNER SEBESTA
2. KENNETH GUSTAFSON
3. ALEC BOB
4. ELLIOT MCGRATH
5. TYLER PETTY
6. OLIJUWON DAVIS
7. BRANDON ELMORE
8. SHANNON TAYLOR

DAY 3
1. KENNETH GUSTAFSON
2. TYLER PETTY
3. NOAH RICKE
4. SEAN LECHNER
5. OLIJUWON DAVIS
6. ELLIOT MCGRATH
7. ALEC BOB
8. BRANDON ELMORE

[13.02.2017]
Coupe de France 1
18.-19.3. 2017 - Coupe de France 1 - BMX Club Sarrians (Provence)
[09.02.2017]
East-Cup 2017 (Germany) - TERMS
04.06: Round 1 : Nowa Sól (Polen) - Voraussichtlich
24.06: Round 2 : Plessa
25.06: Round 3 : Plessa
17.09: Round 4 : Berlin
30.09: Round 5 : Cottbus
[07.02.2017]
BMX races for this month
11.-12.2. - El Campello (Spain) - Liga LBR 1+2 - info HERE

17.-19.2. - Phoenix (Arizona/USA) - Winter Nationals - info HERE

18.-19.2. - Mazarron (Spain) - Tangent Open - info HERE

24.-26.2. - Oldsmar (Florida/USA) - Gator Nationals - info HERE

25.-26.2. - Caen (France) - Indoor de Caen - info HERE
[05.02.2017]
Results from Australia - Shepparton
Australia National Series - DAY 1

Elite Men :
1. Bodi Turner, 2. Matthew Juster, 3. Kai Sakakibara, 4. Tom Siinmaa, 5. Joshua Mclean, 6. Tristyn Kronk, 7. Bradley Game, 8. Nick Fox

Elite Women :
1. Rebecca Petch, 2. Leanna Curtis, 3. Sarah Harvey, 4. Tyler Lea Thorley, 5. Esther Woodward, 6. Rachel Gaskin, 7. Gemma Lee Thomas, 8. Hannah Sarten

Australia National Grands Assault - DAY 2

Elite Men :
1. Bodi Turner, 2. Matthew Juster, 3. Tristyn Kronk, 4. Joshua Mclean, 5. Kai Sakakibara, 6. Shane Rosa, 7. Jye Hombsch, 8. Andrew Hughes

Elite Women :
1. Rebecca Petch, 2. Sara Jones, 3. Leanna Curtis, 4. Saya Sakakibara, 5. Lorsyn Affoo, 6. Des’Ree Barnes, 7. Sarah Harvey, 8. Edan Whitlock
[05.02.2017]
Anthony Dean Goes to Supercross
Anthony Dean will be joining smilin’ Bill Ryan and the Factory Supercross Family in 2017! His first appearance will be at the Pro Opener–2017 USA BMX Winter Nationals in Phoenix.
[01.02.2017]
2017 British Cycling BMX Series
25-26 March: Rounds one and two
National Cycling Centre, Manchester

22-23 April: Rounds three and four
Birmingham

27-28 May: Rounds five and six
Cumbernauld

10-11 June: Rounds seven and eight
Manchester Platt Fields

1-2 July: Rounds nine and 10
Braintree

12-13 August: Rounds 11 and 12
Cyclopark, Kent

British Cycling National BMX Championships

26-27 August
Derby
[30.01.2017]
Australia BSX2017: The Results
OPEN WOMEN
1. Iesha ANDERSON - AUS
2. Vanessa GOODEN - AUS
3. Courtney STEVENSON - AUS

OPEN MEN
1. Joshua CALLAN - AUS
2. Tom SIINMAA - AUS
3. James LAUTIER - AUS
[30.01.2017]
Archiv aktualit

  Search
  • Advanced search
  • (c) 2007 / Bikros.cz