Hlavní stránka | Odkazy | English
  Rubriky
 Český pohár BMX
 Historie BMX
 Komise BMX
 Moravská liga BMX
 Novinky BMX
 OK TEAM
 René Živný
 Reportáže
 REPREZENTACE
 Rozhovory
 SCM BMX Bohnice
 VELO - BURZA - BMX
 Výsledky

  Menu

  Akce

OH 2020 - Tokio

MS BMX 2017 - Rock Hill (USA)

  Kontakt

René Živný

E-mail: zivnybikros@seznam.cz
Web: renda.bikros.cz
Foto: http://bikros.rajce.idnes.cz/

  BMX Shopy

  Sponzoři

Fotky a report z prvních závodů americké BMX série
Vydáno dne 09. 01. 2016 (3634 přečtení) | Vytisknout článek


SILVER DOLLAR NATIONALS - USA BMX sérieLas Vegas - Nevada/USA

S bráchou a Štěpánem Tumpachem jsme po necelém roce vyrazili opět na závody americké série BMX. Letos dokonce na otevírací závod sezóny - Silver Dollar Nationals v Las Vegas. Podobný nápad mělo evidentně více evropanů, takže napříč kategoriemi bylo vidět jezdce z Německa, Holandska, Švýcarska, Belgie, Litvy či Francie.

Závod se jel v hale jednoho z místních kasín (South Point Casino), takže došlo k zajímavému propojení hotelových hostů, návštěvníků kasina a bikrosových jezdců. Vstup na závody byl pro návštěvníky kasína zdarma a ty se na ně chodily dívat jako na atrakci.

Dráha byla postavená den před závodem a po závodech bude opět zbouraná. V místní hale nebylo tolik místa, takže namotat sem tři zatáčky a čtyři rovinky byl docela kumšt. Nakonec bych řekl, že dráha neměla vcelku více jak 250 metrů, šířka první rovinky tak 5 metrů, ostatních rovinek 3 metry. Startovní pahorek byl osazený PRO-GATE (muselo se startovat až tak na 2 pípnutí) a vysoký sotva 2 metry. Skoky na dráze se dají všechny projet, kde nechce skákat, nemusí. Klasická Amerika.

Tréninky jsou zde rozděleny do dvou dní a závody do třech dní. Za každý závod zaplatíte nesmyslné startovné okolo 40 dolarů + roční členství v USA BMX (povinné), které je například pro A PRO 70 dolarů. Závod má pro Evropana strašně moc kategorií. Představte si, že by třeba kategorie B8 u nás měla tři úrovně - začátečníci, středně pokročilí a experti, tedy ti, co už něco odjezdili. Pak jsou tu kategorie MIX, kde můžete jet muži, ženy, dvacítky, cruisery - vše dohromady, jen roztříděné věkem. Vše předpokládám za účelem vybrat co největší startovné. Takže když máte například 2 jezdce, který pojede každý závod 3 kategorie (dvacítky, cruisery - ty se tu jezdí již od šestek a mix) a vynásobte to třemi dny závodů, máte to startovné za víkend za vaše ratolesti cca. 720 dolarů + členství v USA BMX. Nadarmo vedení USA BMX nejezdí na závody obrovským kamionem, kde má veškeré zázemí. Ostatně můžou si to dovolit, jen na tomto závodě ve Vegas se o víkendu představí přes dva tisíce jezdců, takže všechny kategorie jsou početně obsazené.

Systém závodů je odlišný od našich. Kvalifikace se jede na dvě jízdy. Má-te-li například osmičlennou skupinu s postupem do čtvrtfinále, tak z první jízdy postupují přímo první dva jezdci, druhou jízdu už jede jen zbylých 6 jezdců a z ní postupují také první dva. Postupy už se jedou klasicky na 4 postupující přímo z rozjížďky.

Traťový komisaři, kromě startéra, na dráze v podstatě nejsou. Protesty by se asi ani neřešily, jelikož je nemá kdo řešit. Popravdě se ale jezdí na čísto a žádné "prasárny" se tu po dráze nedějí. Předjíždí se na rovinkách a zatáčky se většinou tak nějak vykrouží. Když upadnete, tak tu není na dráze žádná zdravotní služba, ta je někde vzadu v hale. Každého vždy přemluví pán s koštětem na dráze na vymetání, aby nakonec vstal a odešel. Asi by přiměl i jezdce se zlomenou nohou, jelikož na dráze se mu stejně pomoci nedostane. Největší pikantností je zapisování výsledků. Žádné tři dvojice + vrchní cílový, jako u nás. Na cílové čáře sedí už řadu let jedna paní a ta vše stihne zapsat. Pravdou je, že většinou už má vše napsané od nájezdu do cílové rovinky, takže nemá cenu moc se snažit předjíždět do cíle.

Co se týká vyhlášení výsledků, tak je tu zajímá jen kategorie PRO. Ty jsou na stupně. Zbytek dostane lísteček s umístěním a jde si do výdejního místa pro pohár.

Přes tu všechnu laxnost, alespoň z našeho pohledu, vše funguje jako hodinky. Na dráze jsou v jednu dobu tři rozjížďky. Celý závod, kde se na start postaví přes tisíc jezdců, je odjetý i s postupy maximálně za 4-5 hodin.
| Zdroj: René Živný
(c) 2007 / Bikros.cz